Dobre strony dzielenia na etapy (14-9-2009)

Dzielenie całej inwestycji budowlanej na etapy to coraz częściej spotykana praktyka na polskim rynku nieruchomości. Ma ona wiele zalet zarówno dla dewelopera, jak i dla jego klientów. Dla klientów etapowanie inwestycji oznacza większe bezpieczeństwo transakcji. Dla dewelopera jest to z kolei szansa na jak najlepsze dopasowanie oferty do potrzeb klientów. Bo choć rozpoczęcie prac nad nowym projektem inwestycyjnym poprzedzają szczegółowe badania potrzeb i oczekiwań rynku, a także analizy prognoz dotyczących jego rozwoju, to jednak rynek nieruchomości ze względu na swoją dynamikę do końca przewidywalny nie jest. Przykładem tej zmienności rynku jest chociażby pojawianie się co jakiś czas nowych grup klientów z nowymi potrzebami, oczekiwaniami i możliwościami, dotychczas nieprzejawianymi na rynku w danej skali. Przyczyniają się do tego takie czynniki, jak mniej restrykcyjna polityka banków w udzielaniu kredytów hipotecznych, czy też nowa moda związana z miejscem zamieszkania (np. w mieście, ale w miejscu z przyrodą na wyciągnięcie ręki). To, co jest niezwykle ważne dla rozwoju rynku nieruchomości, to zdolność deweloperów do dostrzegania wspomnianych zmian oczekiwań i potrzeb rynku oraz umiejętność elastycznego dostosowania do nich swojej oferty.  Dzielenie inwestycji na etapy może w tym pomóc.
?    Podczas sprzedaży pierwszego etapu Apartamentów Na Polanie okazało się, że naszą inwestycją zainteresowali się także klienci, którzy poszukują lokali o wysokim standardzie, położonych blisko atrakcyjnych terenów zielonych, ale o bardzo różnych metrażach, również tych mniejszych. Stąd w drugim etapie inwestycji postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom: jeszcze bardziej zwiększyliśmy różnorodność oferowanych apartamentów i zmniejszyliśmy średnią powierzchnię lokalu. Niewykluczone, że w trzecim etapie inwestycji Apartamenty Na Polanie średnia powierzchnia lokalu zostanie zwiększona. Wszystko zależy od sygnałów płynących do nas z rynku – wyjaśnia Julia Łaszkiewicz, Pełnomocnik Zarządu Ekolan S.A.

W szerokiej ofercie II etapu Apartamentów Na Polanie znalazły się m.in. apartamenty dwupokojowe o powierzchni ok. 48 m2 (średnia powierzchnia takiego apartamentu w I etapie inwestycji wynosiła prawie 10 m2 więcej) i trzypokojowe o metrażu wynoszącym ok. 56 - 67 m2. Każdy z nich został zaprojektowany tak, aby zapewnić duże możliwości aranżacji wnętrz, także możliwość zmiany apartamentu 2-pokojowego dużego na 3-pokojowy mały.

Drugi etap inwestycji Apartamenty Na Polanie to także nowa bryła budynków. Budynki II etapu będą posiadać jedną klatkę schodową, podczas gdy te zrealizowane w I etapie są dwuklatkowe. Dzięki temu rozwiązaniu większość apartamentów dostępnych w ofercie będą stanowić dobrze naświetlone apartamenty narożne. A obecnie o takie apartamenty klienci pytają najczęściej.

Ogrody zamiast parkingów
Apartamenty Na Polanie to przestrzeń bez samochodów, projekt niezwykły w skali europejskiej. Dojazd autem do każdego budynku możliwy jest dzięki systemowi podziemnych dróg i hal garażowych. Takie rozwiązanie pozwoliło na wyjątkowe zagospodarowanie terenów zielonych. Zamiast ulic i parkingów przestrzeń pomiędzy domami wypełni ogród, nawiązujący do klasycznych wzorów kompozycji ogrodowych.
- Wyeliminowanie ruchu samochodowego na terenie całego osiedla zdecydowanie zwiększy jego bezpieczeństwo, pozwoli nam także na zaaranżowanie bardziej rozległych terenów zielonych. Dzięki temu rozwiązaniu udało nam się ponadto zyskać dodatkową przestrzeń, na której powstaną miejsca zabaw dla dzieci oraz plac sportowy, z którego będą mogli korzystać zarówno młodzież, jak i dorośli – tłumaczy Julia Łaszkiewicz.

Zaletą Apartamentów Na Polanie są ponadto możliwości rekreacyjne jakie stwarza bliskość bukowego lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Okoliczne trasy dla rowerzystów i leśne szlaki turystyczne to łącznie dziesiątki kilometrów wycieczek. Wtulone w las Apartamenty Na Polanie to wyjątkowe osiedle, które choć położone w mieście to zapewnia swoim mieszkańcom spokój i bogactwo natury na wyciągnięcie ręki.

W ramach pierwszego etapu inwestycji Apartamenty Na Polanie powstały już trzy budynki, a czwarty jest w trakcie realizacji. Realizacja II etapu inwestycji planowana jest na lata 2010/2011. Teren osiedla zostanie ogrodzony i objęty monitoringiem. Dopełnieniem systemu bezpieczeństwa będzie portiernia przy wjeździe.

Ze szczegółową ofertę osiedla Apartamenty Na Polanie będzie można zapoznać się już w dniach 12-13 września podczas odbywających się w Gdyni Targów Mieszkaniowych tabelaofert.pl. Tegoroczne stoisko firmy Ekolan zostało w całości poświęcone tej inwestycji.